Військово-морські сили Франції або Національні військово-морські сили Франції (фр. Marine nationale) – один із видів збройних сил країни.
Військово-морські сили Франції призначені для ведення повномасштабних бойових дій практично на усіх океанських та морських ТВД як самостійно, так і у складі національних збройних сил, а також у взаємодії з об’єднаними ВМС НАТО. Їх значення в сучасних умовах визначається великою площею (понад 11 млн. км2) територіальних вод і економічних зон, що вимагають охорони, протяжністю морських комунікацій, що забезпечують до 70% торгових перевезень Франції, високою ефективністю застосування морської могутності для врегулювання криз і конфліктів у різних районах світу, більш високим ступенем інтеграції в структурі НАТО у порівнянні з національними сухопутними військами і ВПС.
На ВМС країни також покладаються завдання ведення розвідки на морі, захисту цивільного населення Франції, участь у попередженні кризових ситуацій та, в разі необхідності, силове втручання в кризу для відновлення миру та захисту життєвих інтересів держави у світі.
Загальне керівництво військово-морськими силами здійснює міністр оборони, а безпосереднє — начальник штабу ВМС (командувач), адміністративно підпорядкований начальнику штабу збройних сил. При міністерстві оборони мається Вища рада ВМС, яка є консультативним органом з питань будівництва та бойового застосування морської авіації і сил флоту, призначення на вищі посади і присвоєння адміральських звань.
Штаб ВМС, як орган оперативного управління займається розробкою планів ведення війни на морі і перспективних програм розвитку ВМС, організацією оперативної та бойової підготовки, а також тилового забезпечення частин і кораблів, бере участь у підготовці проекту бюджету.
Командна структура.
Головне командування ВМС Франції (Париж);
Командування Атлантичної зони (Брест);
Командування Середземноморської зони (Тулон);
Командування зони Ла-Манш і Північного моря (Шербур);
Командування Тихоокеанської зони;
Командування зони Індійського океану;
Командування зони Антильські острови – Гвіана.
Склад ВМС:
- надводні сили (входять всі бойові кораблі ВМС Франції. Чисельність особового складу – 12000 осіб);
– підводні сили (кожний з 10 підводних човнів ділиться на два екіпажі (“синій” та “червоний”) для зручного виходу в море);
– військово-морська авіація (14 авіанесучих та базових флотилій, 4 допоміжних ескадрильї. Кількість особового складу – 6800 осіб);
– сили морської піхоти і частини спеціального призначення ВМС (6 підрозділів “командос”, 2 групи та 7 рот захисту та оборони. Кількість особового складу – 1700 осіб).