28 лютого 1602 року загинув Самійло Кішка

14 Feb 2018 ID:883 Переглядів:12,252

28 лютого 1602 року
загинув Самійло Кішка, кошовий отаман війська Запорозького, керівник морських походів на Ґезлев, Ізмаїл, Очаків, Акерман.
Народився близько 1530 р. у шляхетській сім’ї Кошків (Кошичів) у Каневі. З 1550 р. брав участь у походах Д.Вишневецького, де набув бойового досвіду та великого авторитету серед козацтва. Після загибелі Вишневецького, у 1564 р. обраний гетьманом. Зосередив головні зусилля на відкритті запорожцям шляху до моря.

Уперше вийшов у Чорне море у 1567 р. й упродовж двох років штурмував Ізмаїл, Кілю, Акерман та Очаків. Розлючений морськими походами запорожців, османський султан у 1568 р. підтягує до Очакова регулярний флот, погрожуючи королю Речі Посполитої великою війною, якщо той не приборкає «шалених» козаків та їхнього ватажка, через що Сигізмунд II Август видав наказ, де вимагав, аби козаки «зійшли з Низу» (із Запоріжжя), оселилися біля прикордонних замків, записалися до реєстру на королівську службу і воювали лише там, де їм накажуть воєводи чи старости. За це уряд Речі Посполитої обіцяв запорожцям високу платню. Частина козаків погодилася на цю пропозицію і стали реєстровими. У 1573 р. в одному з морських походів ескадра Самійла Кішки зазнала поразки від османського флоту, а сам гетьман потрапив до полону і був прикутий ланцюгом до весла на галері, де перебував близько 25 років. У 1599 р. організував на османській галері повстання українських невільників, які, перебивши команду, повернулися до України. Будучи знову обраним гетьманом, домігся від короля Речі Посполитої Сигізмунда ІІІ Вази визнання козацтва як суспільного стану. В 1600 р. очолював запорожців у спільному українсько-польському поході до Криму. У 1601–1602 рр. на чолі 4-тисячного козацького загону брав участь у польсько-шведській війні у Лівонії. Дослідники вважають, що Кішка загинув 28 лютого 1602 року під час Лівонської війни у бою під Фелліном (тепер Вільянді) біля міста Полтсамаау у Лівонії і був перевезений та похований у Каневі. Пам’ять про С.Кішку увічнена в українській народній думі «Самійло Кішка», назвах вулиць у Черкасах, Костополі та інших населених пунктах України.
{joomplucat:87 limit=3|columns=3}
#ВідроджуємоРазомІсторіюВМС, #ВМСУкраїниДеньЗаДнем

Стрічка новин