Розробка плавучої оптоволоконної резервної системи звязку для потреб ВМС США
Для забезпечення стійкості зв’язку під час ведення бойових дій в світовому океані, Агенція з перспективних досліджень оборони США (DARPA) розробляє резервну системи зв’язку.
На даний час система зв’язку та навігації бойових кораблів, підводних човнів та авіації ВМС США здійснюється через супутники. В разі початку широкомасштабного військового конфлікту існує імовірність знищення супутників зв‘язку, а також придушення противником будь якого зв'язку в районі ведення бойових дій.
Враховуючи реалії можливого характеру бойових дій ВМС США замовив розробку резервної системи зв’язку за програмою "Tactical Undersea Network Architectures" (TUNA) – "Тактична підводна мережева архітектура".
Система TUNA – портативна тимчасова (резервна) мережа зв’язку та обміну інформацією, яка складається з плавучих автоматично розгортаємих телекомунікаційних буїв, з’єднаних між собою волоконно-оптичним надміцним кабелем та установлюється з літаків, кораблів та підводних човнів в районах виконання завдань, "утворюючи мережу покриття" довільного масштабу в залежності від визначених завдань в зоні бойових дій. Система розрахована на знаходження в відкритому океані та роботу в автоматичному режимі до 30 діб (час на відновлення традиційних систем зв’язку). Вона передбачає наявність одночасної прихованої та закодованої передачі в режимі реального часу великих масивів даних (текстових, голосових, цифрових зображень) великій кількості абонентів (військові літаки, бойові кораблі, підводні човни) у тактичній комунікаційній мережі типу Link 16.
система звязку США
Архітектура системи TUNA
 
Конструкція буя системи TUNA складається з радіочастотного буя – передавача та енергосистеми Wave Energy Buoy System (WEBS), яка генерує електроенергію з енергії хвиль. Енергосистема являє собою два поплавки, які знаходяться на поверхні води та обертаються під час проходження хвиль. Диференційний та обертовий рух поплавків через редуктори передається до електричних генераторів тим самим виробляючи потрібну для роботи передавача електроенергію потужністю до 2.5 КВт.
 
система звязку США
Егергогенератор системи WEBS
 
Розробку системи TUNA було розпочато в квітні 2014 року. Перший етап програми, а саме – практичне підтвердження можливості використання подібної системи було відпрацьовано в лабораторних умовах протягом І півріччя 2017 року. На даний час триває другий етап програми який включає в себе створення діючого прототипу та його випробування в океані.

Переваги системи:
   - висока стійкість до стороннього втручання;
   - гнучкість архітектури;
   - простота розгортання;
   - швидкість розгортання;
   - висока швидкодія передачі даних;
   - низька вартість у порівнянні з традиційними системами;
   - можливість скритого розгортання;
   - автономність.

Недоліки системи:
   - необхідність великої кількості буїв для створення покриття на значних територіях;
   - необхідність здійснення безпосереднього підключення в мережу кожного буя;
   - необхідність ремонту пошкоджених оптоволоконних ліній в морі;
   - уразливість оптоволоконних ліній до механічного пошкодження.
 
Таким чином ми бачимо, що збройні сили провідних країн світу продовжують розвивати та впроваджувати системи зв‘язку та управління враховуючи ризики виникнення глобального конфлікту. Зусилля розробників спрямовані на збільшення стійкості систем до несанкціонованого втручання, підвищення автономності та гнучкості їх використання в нестандартних умовах.